Ak ste si mysleli, že perfektne napísaný životopis vám umožní získať prácu vašich snov nemusí tomu tak byť vždy. Pri hľadaní práce ste už určite natrafili na inzeráty, kde zamestnávateľ okrem životopisu požaduje aj zaslanie motivačného listu. S touto požiadavkou sa v poslednom čase môžete stretávať čoraz častejšie. Čo je motivačný list, prečo ho napísať a čo má obsahovať? Poradíme vám ako dobrý motivačný list napísať.
Čo je motivačný list
Motivačný list je v podstate sprievodný list vášho životopisu, z ktorého sa budúci zamestnávateľ veľa o vás, ako o jedincovi, nedozvie. V životopise síce je o vás všetko ohľadom vzdelania, predchádzajúcich zamestnaní, vašich záujmoch a prednostiach. Nie je v ňom ale napísané prečo ste sa rozhodli zamestnať práve v danej spoločnosti, čo ovládate a ako to viete využiť v pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádzate.
Curriculum vitae verzus motivačný list
Hlavný rozdiel medzi životopisom a motivačným listom je uhoľ pohľadu. V životopise ste síce uviedli svoje vzdelanie, ale nepovedali ste v ňom čo ste sa naučili.
Ak ste sa napríklad vyučili za kuchára napíšete to do životopisu. Ak ste sa počas praxe ale zdokonalili napríklad v talianskej kuchyni môžete to napísať do motivačného listu. Zároveň do listu pripíšte ako svoje znalosti z oblasti talianskej kuchyne využijete na pozícii, o ktorú sa uchádzate.
Ako napísať motivačný list
Maximálna dĺžka motivačného listu by mala byť na jednu stranu A4. Dlhšie listy zamestnávateľ čítať nebude, prípadne si prečíta len začiatok.
Na začiatku listu uvádzajte vždy hlavičku, kde budú vaše kontaktné údaje a kontaktné údaje spoločnosti, ktorej list adresujete.
V závislosti od toho v akom formáte máte napísaný životopis (štruktúrovaný, grafický, beletrizovaný,...) píšte aj tento list. Motivačný list by mal byť delený na odseky, určite ho nepíšte v celku.
Gramatika, pravopis – tak ako pri životopise tak aj pri motivačnom liste si dajte záležať na gramatike.
Čo má obsahovať motivačný list
Celkovo by mal motivačný list obsahovať 3 základné informácie, ktoré je dobré oddeliť do jednotlivých odsekov.
Buďte úprimný
Nemusíte sa obávať spomenúť aj svoje nedostatky. Motivačný list bude pôsobiť vierohodnejšie. Pri spomenutí svojich nedostatkov nezabudnite uviesť, že sa snažíte na nich pracovať. Nezabúdajte ale, že v motivačnom liste píšete o svojich kladoch. Vaše nedostatky by určite nemali prevýšiť vaše plusy.
Informujte sa
Zistite si informácie o spoločnosti. Prezrite si ich stránky na internete alebo profily na sociálnych sieťach. Tieto informácie zakomponujte do motivačného listu. Spoločnosť tak zistí, že o danú pracovnú pozíciu máte naozaj záujem.
Relevantné informácie
Do motivačného listu napíšte len informácie, ktoré súvisia so spoločnosťou a pracovnou pozíciou. Čo zamestnávateľ požaduje nájdete často v samotnom inzeráte (požiadavky na zamestnanca), zamerajte sa na ne.
Martina | 123jobs.sk | 123jobs Media s.r.o.